Výrazná je změna nálady - zvíře má útrpný pohled, bývá nahrbené, opatrně chodí a prokazuje bolestivost. Při pohmatu na dutinu břišní nevydává žádné obvyklé hlasové zvuky. Například pes nekňučí ani neštěká. Vysvětlení, proč i při pocitu bolesti, nereaguje, je jednoduché. Při podobných projevech by si více namáhal břišní svaly a tím by trpěl ještě větší bolestí.
Pro zvířata je střevní intususcepce velmi bolestivá. Dochází k jevu, že zvíře není ochotné k pohybu. Jedním z příznaků je opakované zvracení postiženého zvířete. Jedinec má při tomto onemocnění potřebu konzumovat atypickou stravu, aby se vyčistil.
Mimo jiné vyhledává a konzumuje atypické látky, například molitan, trávu, hlínu. Následuje zvracení, které se v krátkých intervalech opakuje. Do těla se z postiženého úseku střeva dostávají bakterie a střevo rychle otéká. Zároveň začíná nekróza, tedy odumírání úseku střeva. Při tomto jevu se rozvíjí sepse, otrava krve, která se spojuje s infekcí.
Čím dříve chovatel reaguje, tím lépe
Při diagnostikování tohoto onemocnění je každopádně nutné nabrat a otestovat vzorek krve. Při laboratorním vyšetření krve zvířete jsou jeho základní biochemické parametry zvýšené. Onemocnění doprovází dehydratace, nedostatek tekutiny v těle, a dále je v krvi snížené množství krevního barviva - hemoglobinu. Testy potvrzují onemocnění i výrazné zvýšení pankreatické amylázy ze slinivky břišní a hladin jaterních enzymů.
Příčin tohoto onemocnění může být více. Stává se, že je následkem zánětu střev. Zvíře může mít i vrozenou indispozici či jinou podobnou vadu. Jediný možný způsob léčby střevní intususcepce je chirurgický zákrok. Pokud chovatel rychleji reaguje a operace je provedena včas, zvířeti se uleví a uzdraví se. Proto platí, že čím dříve k operaci dojde, tím lépe pro všechny zainteresované.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.